Aktualności

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na Księżycu!

Pan Łukasz Kołodziejski z Astrobazy w Dobrzyniu nad Wisłą z dobrym skutkiem „zapolował” na rzadkie zjawisko, jakim jest przejście Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na tle tarczy Księżyca.

Po Słońcu i Księżycu najjaśniejszym obiektem na niebie jest planeta Wenus. Ostatnio można ją dostrzec jako „Jutrzenkę” – przed wschodem słońca, czasem bywa też widoczna po jego zachodzie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że co kilka tygodni przelatuje po naszym niebie obiekt niewiele ustępujący jasnością tej planecie – to Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), w ciągu półtorej godzin okrążająca Ziemię na wysokości ok. 400 km. Jej orbita pozwala na dostrzeżenie (w sprzyjających okolicznościach – przy oświetleniu promieniami słońca, będącego pod horyzontem) bardzo jasnego punktu, w ciągu kilku minut przemierzającego niebo. W najbliższych tygodniach będzie to możliwe w zasadzie każdego wieczoru, czasem nawet dwukrotnie. Szczegóły można sprawdzić na stronie www.heavens-above.com

Wytrawni miłośnicy astrofotografii starają się upolować o wiele rzadsze zjawisko, jakim jest przejście ISS na tle tarczy Słońca czy Księżyca. Wymaga to nieco wnikliwszej analizy oprogramowania, które przewiduje tego typu tranzyty, ustawienia się w pasie liczącym co najwyżej kilka kilometrów szerokości i wykonania ekspozycji z dokładnością lepszą niż sekunda, bo całe zjawisko tyle mniej więcej trwa. Raczej nie da się dostrzec tego tranzytu patrząc bezpośrednio przez teleskop na Księżyc czy Słońce, Pan Łukasz nawet w pierwszym momencie spoglądając na wykonane zdjęcia na wyświetlaczu aparatu raczej zwątpił, że mu się to udało.

A jednak, po wprowadzeniu do komputera okazało się, że dwie ekspozycje są jak najbardziej trafione! Do ich wykonania posłużył refraktor SkyWatcher ED80 z ogniskową 600 mm uzbrojony w aparat fotograficzny Canon 60D, zdjęcia wykonano w miejscowości Okrąg w okolicach Lipna 25 listopada 2015 o godzinie 3:03 nad ranem.

Gratulujemy i zachęcamy innych miłośników nieba do pójścia w ślady Pana Łukasza. Czekamy też na pierwsze zdjęcie tranzytu ISS na tle tarczy Słońca! (kr)

Galeria zdjęć

Astrobaza Kopernik © 2013

Projekt i wykonanie: PRO-COMP