Aktualności

Prelekcje dla przedszkolaków- Mały Naukowiec II

Trwają zajęcia w ramach przygotowanego przez Urząd Marszałkowski projektu „Prelekcje dla przedszkolaków - Mały Naukowiec”. W przedsięwzięciu, którego celem jest rozwijanie zainteresowania najmłodszych naukami ścisłymi, weźmie udział 50 przedszkoli z terenów wiejskich. 15 stycznia 2015 r. zajęcia odbyły się w Jaksicach (Gmina Inowrocław).

15 stycznia 2015 r. w Przedszkolu Samorządowym Gminy Inowrocław w Jaksicach odbyły się bardzo atrakcyjne zajęcia pobudzające wyobraźnię dzieci, których celem było okrywanie tajemnic przyrody a przede wszystkim rozwijanie zainteresowań najmłodszych naukami ścisłymi. Zajęcia w bardzo interesujący sposób oraz aktywizujący dzieci poprowadzili animatorzy – Bartosz Pałucki oraz Michał Witkowski z Fundacji im. Aleksandra Jabłońskiego.

- Ofertę atrakcyjnych i pobudzających wyobraźnię zajęć zachęcających do odkrywania tajemnic przyrody ponownie kierujemy do przedszkolaków. Organizowane w ramach pierwszej edycji proste ale ciekawe doświadczenia zachęcające do samodzielnego eksperymentowania i obserwacji otaczającego świata zostały bardzo dobrze przyjęte przez dzieci - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Grupa przedszkolaków w wieku 5-6 lat uczestniczyła w zajęciach podzielonych na dwie części: pokazową oraz warsztatową. Dzieci miały okazję zobaczyć m.in. zasysanie jajka do butelki, piorun w kuli czy „odlotową rakietę”. Uczestniczyły także w warsztatach „szkiełko i oko” oraz „elektrostatyczne przyciąganie”. Przedszkolaki żywiołowo reagowały na wszelkie doświadczenia i pokazy, same też bardzo chętnie eksperymentowały. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania i trzeba przyznać, że posiadają sporą wiedzę na temat otaczającego świata, różnorodnych zjawisk przyrodniczych czy na temat wyładowań elektrycznych.

To już druga edycja „Prelekcji dla przedszkolaków- Mały Naukowiec” przygotowana przez Urząd Marszałkowski projektu edukacyjnego, cieszącego się ogromnym zainteresowaniem.

Zajęcia potrwają do końca maja 2015 r.

„Prelekcje dla przedszkolaków - Mały Naukowiec II” realizowane są w ramach projektu „Kujawsko-Pomorskie Regionem Astronomicznym II” w Wydziale  Projektów Edukacyjnych i Stypendiów Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 

 

Zajęcia w przedszkolu w Jaksicach (Gmina Inowrocław), fot. Marek Mielcarek

Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego

 

Galeria zdjęć

Astrobaza Kopernik © 2013

Projekt i wykonanie: PRO-COMP