Aktualności

Nauczyciele kształcą się

Ponad dwudziestoosobowa grupa nauczycieli współpracujących z siecią obserwatoriów astronomicznych Astrobaza Kopernik uczestniczy w podyplomowych studiach astronomicznych w ramach projektu "Klucz do uczenia II - profesjonalny nauczyciel gwarancją sukcesu". Projekt jest realizowany przez jednostkę podległą samorządowi województwa, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Celem studiów jest wyposażenie osób na co dzień pracujących w astrobazach w wiedzę specjalistyczną, dzięki której będą mogli w pełni wykorzystać potencjał obserwatoriów. Studia mają także poszerzyć horyzonty możliwej współpracy międzynarodowej opiekunów astrobaz z najważniejszymi instytucjami astronomicznymi na świecie.

Studia prowadzi Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajęcia potrwają do czerwca 2015 r. Oprócz fizyków i matematyków biorą w nich także udział geografowie, a nawet plastyk. Podczas zajęć słuchacze mają możliwość wykorzystania infrastruktury naukowej Centrum Astronomii w Piwnicach. Część praktyczną zajęć realizują także z wykorzystaniem teleskopów znajdujących się w astrobazach.

 - Sukces w popularyzacji wiedzy z dziedziny nauk ścisłych zależy przede wszystkim od aktywności, umiejętności i wiedzy nauczycieli. Stąd pomysł zorganizowania studiów dla opiekunów astrobaz i współpracujących z nimi pasjonatów astronomii - mówi marszałek Piotr Całbecki.

 Fizyka układów planetarnych, budowa Wszechświata, astrobiologia i czy fizyka gwiazd to tylko niektóre z zagadnień poruszanych podczas trwających studiów podyplomowych z zakresu astronomii i nauk przyrodniczych, w których biorą udział lokalni koordynatorzy astrobaz oraz inni nauczyciele pasjonaci astronomii z regionu.

Więcej informacji na stronie: www.kluczdouczenia2.pl

fot. Wojtek Szabelski/Freepress.pl

 

 

 

Galeria zdjęć

Astrobaza Kopernik © 2013

Projekt i wykonanie: PRO-COMP