Aktualności

Komisja Europejska w Atrobazie w Gniewkowie

Przedstawiciele Komisji Europejskiej i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zwiedzili astrobazę w Gniewkowie. Sprawdzali jak zostały wydane środki unijne na ten cel.

10 grudnia 2014 r. do astrobazy w Gniewkowie przyjechało około 30 osób z Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Kapitał Ludzki z Komisji Europejskiej i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. To jedna z serii studyjnych wizyt w miejscach, które powstały dzięki unijnym pieniądzom. Astrobaza w Gniewkowie zrobiła duże wrażenie na uczestnikach spotkania, którzy zwiedzili ją z zaciekawieniem. 

Kujawsko-pomorskie astrobazy zostały wybudowane w ramach zakończonego już projektu "Regionalne koła fizyczne, matematyczne, informatyczne, astronomiczne", promującego nauki ścisłe i astronomię.

Obserwatoria są w małych wsiach i miastach, m.in. w: Żninie, Gostycynie, Inowrocławiu, Świeciu, Unisławiu. Każde wygląda tak samo: to okrągły budynek o średnicy 10 m i wysokości 8 m. W środku jest sterownia ze stanowiskami komputerowymi, platforma teleskopu z ruchomą kopułą i taras obserwacyjny. Budowa i wyposażenie jednej astrobazy pochłonęły prawie 300 tys. zł. Na wszystkie 14 potrzeba było 4,2 mln zł. 65 proc. tej kwoty dała unia. Korzystanie z astrobaz jest bezpłatne.

Astrobaza Kopernik © 2013

Projekt i wykonanie: PRO-COMP